Noworodek to też człowiek

Wskazówka dla początkujących rodziców- Noworodek to też człowiek.

Na teście ciążowym pojawiły się upragnione dwie czerwone kreski. Radość rodziców i najbliższych ogromna. Z czasem jednak w życiu pary pojawia się lęk, strach. Co dalej? Przyszli rodzice martwią się o zdrowie, o prawidłowy rozwój dziecka, o to czy sprawdzą się w roli matki i ojca. No i zaczyna się przeglądanie stron internetowych, zapisywanie się do grup wsparcia. Rodzice poszerzają swoją wiedzę, zagłębiają się w dany temat po to by ich Skarb miał jak najlepiej. Wyszukiwane hasła najczęściej łączy wspólny mianownik: najbezpieczniejsze, najlepsze, najzdrowsze. Rodzic czyta, przegląda, uczestniczy w zajęciach szkoły rodzenia, warsztatach. Wszystko po to by uspokoić swój wewnętrzny niepokój.


Nadszedł ten dzień! Maluszek się urodził, szczęśliwa rodzina wraca do domu (obowiązkowo czystego! 😉 ) Mama odkłada zawiniątko do łóżeczka, patrząc czule na małe, bezbronne ciało. Pojawia się pytanie : Co dalej? Czy dobrze leży? Czy nie jest mu za zimno? A może mam go nakarmić? Czy lepiej przewinąć? Czy mam go ze sobą zabrać do salonu? Czy ma pozostać w swoim pokoju? Milion pytań kłębi się w głowie młodych rodziców.

Dziecko zaczyna płakać! Co dalej? Trzeba działać. Rodzice chcąc szybko uspokoić nowego członka rodziny w myślach przypominają sobie cenne wskazówki. Niepokój narasta a wraz z nim płacz dziecka.
Rodzic przestraszony zachowaniem nowego członka rodziny, który przecież miał ładnie spać, budzić się na kupkę i jedzenie ciągle płacze. Pojawia się kolejna myśl. Może coś mu jest?? Może kupka, może kolka, może chore?

Brzmi znajomo?? Rozmawiając z przyszłymi rodzicami zawsze zachęcam do zdobywania wiedzy (oczywiście z profesjonalnych, sprawdzonych źródeł ). Jestem przekonana, że zdobyta wiedza daje poczucie pewności siebie, pomaga w opiece nad noworodkiem. Jest jedno ,,ale” dodaję w rozmowie Nie zapomnij, że to TY JESTEŚ RODZICEM i to jest TWOJE DZIECKO. Wsłuchaj się w swój rodzicielski instynkt, OBSERWUJ swoje maleństwo i DAJ SOBIE CZAS. Na to by na spokojnie poznać go, nauczyć się rozpoznawać jego potrzeby. Pamiętaj NOWORODEK TO TEŻ CZŁOWIEK, tyko znacznie mniejszy od Ciebie z WIELKĄ BOTRZEBĄ BLISKOŚCI I MIŁOŚCI.

Zatem płacz dziecka nie zawsze oznacza głód, ból czy chorobę. Dziecko płacząc chce Ci coś przekazać: jest mu zimno/ za ciepło, za głośno/cicho, jest zmęczony/ znudzony, chce popatrzeć na twarz mamy/taty a może chce posłuchać głosu swoich rodziców, PO PROSTU POBYĆ Z RODZICAMI. Warto tez zastanowić się nad tym jaki ja byłem będąc dzieckiem, jaki jestem teraz. W końcu to Twoje dziecko. Czy ty zawsze zasypiasz o tej samej porze? Zawsze masz dobry humor? Jadasz posiłki w takich samych odstępach czasowych…
Noworodek to też człowiek warto o tym pamiętać 😉

By | 2017-08-27T10:26:10+00:00 sierpień 27th, 2017|Blog, Noworodek|